WhatsApp Hattımız
Shopping Cart

VRF Klima nedir ? Nasıl çalışır ?

vrf-sistem-nedir
  • Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemli klima sistemi olarak dilimize çevrilebilir.

VRF, ve klima sistemleri aslında aynı sistemlerdir. Değişik  firmaların  farklı adlandırması olarak anlaşılabilir. sistemler aynı teknolojik sistemler olup ayrı markalar tarafından kullanılırlar. VRF, VRV sistemin özü aslında bir dış üniteye belirli bir kapasiteye kadar birden fazla iç ünite bağlanması olarak anlaşılabilir.

VRF Klima Sistemi;bir dış ünite ile, birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği sistemlerdir .Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru miktar ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutma sağlanır. Soğutucu akışı inverter kontrollü bir veya birden fazla  kompresörlerle sağlanır.

İster tek bir yerden tüm cihazları, istenirse de her bir cihazı kendi kumandası ile kontrol edebilir. Sıcak-soğuk modunu, istenilen konfor derecesini, üfleme hızlarını yine isteğe bağlı olarak ister duvar tipi sabit kumanda, ister uzaktan kumanda, ister merkezi kumanda ve istenir ise bilgisayarınızdan kontrol edebilirsiniz.

Bir yeni özellik olan heat recovery sistemlerde ise tek bir dış ünite sistemine bağlı her bir iç ünite istenilen iklimlendirme modunda, yani  istenilen cihaz sıcak istenilen cihaz soğuk çalışabilir. Bu sistem her bir iç ünitenin bağımsız olarak iç ortam şartlarına ve ihtiyacına göre ısıtmada veya soğutmada çalışmasına olanak sağlar. Isıtma ve soğutma ihtiyaçları farklı olan çoklu mahalleri özel bir kontrol yöntemi ile birleştirir. Farklı yönlere bakan ve binanın cephelerine göre ısı yükleri değişiklik gösteren yapılar için oldukça uygun bir sistemdir.

Özel bir bakır borulama sistemine sahiptir. İki boru hattı PFD akış kontrol ünitesine bağlanır, üçüncü boru ise direk iç üniteye bağlanır. Bu sayede montaj ve borulama süresinde ve kaynaklı boru adetinde avantaj sağlanmış olur. PFD akış kontrol kutuları ister tekli ister çok çıkışlı olarak seçilebilir. Çoklu çıkışta bağlanan her iç ünite tek bir dış üniteye bağlı olmasına rağmen bağımsız olarak   ısıtma veya soğutma yapabilir. Bu son özellik sayesinde aynı anda değişik bölgelerde ısıtma ve soğutmada yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlar. Bu çeşit sistemlerde iç mekanda tesis kurmaya gerek kalmaz ve değişik hava işleme ünitelerinin kombinasyonlarıyla büyük esneklik sağlar. VRF Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restorantlar, plazalar, büyük ofisler, eğlence ve gösteri mekanları, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

VRF veya VRV klima sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

VRF Klima Sistemi, daha fazla konforu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte sunar. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği ve esneklikten gelen serbestlikle ve modüler yapısıyla çok katlı bir binadan , bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı vermektedir.Günümüzde bilindik ısıtma ve klima sistemlerinin yerini hızla almaya başlayan VRF Klima Sistemi hak ettiği yere Türkiye’de de gelmektedir.

VRF Kullanım Alanları
Birbirinden bağımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu veya aynı mahal fakat büyük metrekarelerdeki alanlarda ve konfor ihtiyacının sürekli değiştiği alanlarda uzun ömürlü bir ekonomi sağlamaktadır.

Bunların başında
– Otel,
– Hastane,
– Ofis,
– Restaurant,
– Mağaza,
– Tiyatro,
– Sinema ,
– Cam giydirme cepheli binalar
– Mimari unsurların ön planda olduğu
– Dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda,
– Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda,
– Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda,
– Her noktasında konfor istenen villalarda,
– Ayrı bölümlerindeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği (harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, plazalarda,
VRF veya VRV klima sistemleri kullanılabilir.

VRF/VRV Avantajları

Bireysel İklimlendirme Sistemi

VRF/VRV sistemi ile birbirinden bağımsız odalar birbirinden bağımsız sıcaklıklarda kontrol edilebilir. ± 0.5°C’lik hassasiyet, oda sıcaklığının konrol altında tutulmasını sağlar. Uygulama inverter ve iç ünite expansion valfi tarafından kontrol edilir.

Sistemin yıllık çalışma süresinde artış

VRF/VRV sistemleri yüksek teknoloji ile işbirliği, inverter ve sabit hızlı kompresörlerin mükemmel uyumu ile sistemin yıllık çalışma kapasitesi arttırılmıştır.

Daha çok insan için daha iyi konfor kontrolü

Benzersiz teknolojisi ile VRF / VRV Klima Sistemleri, yeni veya eski, küçük binalardan büyük binalara tüm müşteri ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Konfor kontrolü ile tüm sistemi iç dış ünite arasındaki kablolar yardımı ile kontrol etmek mümkündür. Bu sayede kablolama işlemi basitleşirken yanlış bağlantı hataları düzeltilmektedir

Tüm binanın klima sisteminin kontrolü

VRF/VRV sistemlerde, 256 iç üniteye kadar iç ünite tek bir merkezden kontrol edilebilir. Merkezi kontrol için gereken opsiyonel kumandalar kolayca montaj edilebilir ve binanın yapısına ve kullanım amaçlarına göre sistem kolayca dizayn edilebilir.

Ayrıca sistem bina yönetim sistemine adapte edilerek 256 adet iç üniteye kadar merkezi olarak bie network ağı ile pc ortamında merkezi kontrol sağlanabilmektedir. İnternet Explorer üzerinden herhangi bir özel software yazılımına ihtiyaç duymadan kolay ve basit bir kullanım olanağı sağlamaktadır.

Yüksek tasarım esnekliği

VRF/VRV sistemin iç ünite bağlanma oranı, dış ünitenin kapasitesinin %130’na kadar değişebilir. Böylece tek bir soğutucu sisteme bağlanabilen çoklu  iç ünite ile yüksek düzeyde çeşitlilik sağlanır. Oteller, işyerleri, konutlar, ve ofisler bu seçim aralığına göre dizayn edilir.

Kullanım alanlarında daha yüksek konfor ve tasarruf

Sistem yüklemesine gereken soğutucu sirkülasyon miktarının daha kusursuzca kontrol edilebilmesini sağlayan inverter ve sabit hızlı kompresörüyle bağlantılı olarak kullanılan doğrusal basamak denetimi uygulaması konfor ve enerji tasarrufu sağlar. Bu aynı zamanda kapasite denetimi kullanımıyla rahat bir konfor olanağı sunar. Inverter kompresör değişken kapasitelerde enerji tasarrufunu, sabit hızlı kompresör maksimum performans sunumunu sağlamaktadır.

Yüksek güvenilirlik

Kompresörün başlatılma ve durdurulma sayısını azaltan denetimin yanı sıra, döngü denetimi sayesinde başlangıçtaki yük paylaşılır ve eşitlenir. Bu döngü, her bir kompresörün dayanıklılığını ve güvenilirliğini arttırır. Inverter teknolojisi sistemdeki tek inverter kompresörle sağlanırken, diğer standart kompresörlerle de tam kapasite yakalanması sağlanır.

Az alan işgali

VRF/VRV sistemleri kompakt dizaynları ve yüksek çalışma standartları sayesinde kurulum için  daha az yer gerektirir. %43’e varan oranda alan tasarrufu sağlar.

VRF/VRV dış ünitelerde, yeni çift kat koruyuculu kasa ve büyük fan sayesinde çalışma gürültüsü azaltılmıştır. Gürültü seviyesi sessiz mod seçildiğinde normal işletim moduna göre 4-5 dB azaltılabilir. Yatak odaları ve sessizlik istenen diğer odalar için kullanışlı olan sessiz iç ünite seçim imkanları bulunmaktadır.

Düşük ses seviyesi

Düşük işletme maliyeti

VRF/VRV sistemler ile 1000 metreye varan basit borulama imkanı sağlanır ve R410A soğutucunun kullanımı ile hem işletme maliyetleri azaltılır hem de montajda kolaylık elde edilir.

Uzun ömür ve yatırımın en kısa sürede geri dönmesi

VRF/VRV sistemleri kurulduktan sonra sağladığı enerji kazanımları ve uzun ömrü sayesinde işletmeye tasarruf sağlar.

vrf klima nasıl çalışır ? vrv vrf kullanım alanları vrf

Bir cevap yazın
Ücretsiz Montaj

Aldığınız tüm duvar tipi split klimalarınızın montajını tamamen ücretsiz olarak uygulayıp klimanızı çalıştırıp teslim ediyoruz.

Periyodik Bakım

Klima cihazlarınızın ihtiyacı olan aylık ve yıllık bakım ihtiyaçlarını ister tek seferlik ister sözleşmeli olarak karşılıyoruz

Teknik Destek

Kullanıma yönelik ve basit arızalar ile alakalı kısa zamanda sonuç almak için ücretsiz telefon desteği olarak veriyoruz.

Ücretsiz Keşif

Her türlü projede konfor ihtiyacınızı yerinde tespit ediyor, size en uygun klimayı beraber seçip uygulamasını derhal yapıyoruz.

0212-294-90-22